CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN SLOT PAKK

Kelas
Prasekolah Ceria
Tarikh
14 September 2017
Masa

Bilangan murid
25 orang
Modul
Asas
Tajuk
Makanan Sunnah
Tunjang utama
Tunjang Kerohanian, Sikap dan Nilai
Standard kandungan

PI 5.1 Mengaplikasikan adab dalam kehidupan.
Standard pembelajaran

PI 5.1.7 Menyatakan makanan sunnah
Kesepaduan tunjang

Tunjang Komunikasi, Tunjang Perkembangan Fizikal dan Estetika
Objektif pembelajaran




Di akhir sesi prngajaran dan pembelajaran, diharap murid dapat:
i) menyebut 3 daripada 5 contoh makanan sunnah
ii) menyatakan 2 daripada 4 manfaat mengamalkan makanan sunnah

Pengetahuan sedia ada
Dapat membezakan makanan dan minuman halal dan haram.
Kemahiran berfikir         
     1)    Menghubungkait. Contoh, murid dapat menghubungkaitkan video yang ditayangkan dengan tajuk makanan sunnah.
     2)    Mengenal pasti. Contoh, murid mengenal pasti nama-nama makanan sunnah.
     3)    Memberikan pendapat. Contoh, memberikan pendapat tentang manfaat mengamalkan makanan sunnah.
Penerapan nilai
Gembira, kerjasama, bertolak ansur dan  mendengar arahan.

Sumber pengajaran
Laptop, LCD, makanan sunnah (kurma, madu, barli, susu kambing, kacang badam)
Fokus MI
Kecerdasan muzik, kecerdasan interpersonal, kecerdasan verbal-linguistik.
Kosa Kata
Makanan sunnah, barli, kacang badam



Langkah
Isi
Aktiviti/strategi
Sumber/
bahan
Catatan
Set Induksi (3 minit)
Tayangan video.
1) Guru menayangkan video lagu yang bertajuk ‘Wawa Si Lebah’.
2) Guru mengaitkan video tersebut dengan topik yang akan diajar iaitu makanan sunnah.


Video, laptop, LCD
MI: Kecerdasan muzik.
Kemahiran berfikir:
·         Menghubungkait
Langkah 1
(10 minit)
Menamakan makanan sunnah.
1) Guru menyediakan beberapa sampel makanan sunnah seperti kurma, madu, barli, susu kambing dan kacang badan.
2) Guru meminta murid menamakan setiap makanan dengan bimbingan guru.

Sampel makanan:
-       Kurma
-       Madu
-       Barli
-       Susu kambing
-       Kacang badam
Kesepaduan tunjang:  
·         Komunikasi
MI:
·         Kecerdasan verbal-linguistik
Kemahiran berfikir:
·         Mengenal pasti
Nilai:
·         Mendengar arahan
Langkah 2 (10 minit)
Merasa makanan sunnah.
1) Guru mengadakan  permainan ‘Kotak Beracun’ di mana kotak tersebut mengandungi gambar-gambar makanan sunnah.
3) Guru memainkan muzik dan meminta murid menghulurkan kotak tersebut kepada rakan-rakan secara bergilir-gilir.
4) Guru menghentikan muzik yang dimainkan dan murid yang memegang kotak tersebut dikehendaki mengambil satu kertas daripada kotak tersebut.
5) Murid diminta merasa makanan sunnah yang dinyatakan di atas kertas tersebut.
- ‘Kotak beracun’
-       Kurma
-       Madu
-       Barli
-       Susu kambing
-       Kacang badam
Kesepaduan tunjang: 
·         Komunikasi
·         Perkembangan Fizikal dan Estetika
Kemahiran berfikir:
·         Mengenal
pasti
Nilai:
·         Kerjasama
·         bertolak ansur
·         mendengar arahan.
MI:
·         Kecerdasan verbal-linguistik
·         Kecerdasan muzik
·         Kecerdasan interpersonal


Langkah 3 (5 minit)
Soal jawab.
1) Guru bersoal jawab dengan murid tentang manfaat makanan sunnah.
2) Guru meminta murid menyebutkan kembali contoh-contoh makanan sunnah.

Kesepaduan tunjang: 
·         Komunikasi
Kemahiran berfikir:
·         Memberikan pendapat
Nilai:
·         Mendengar arahan
MI:
·         Kecerdasan verbal-linguistik




Penutup (2 minit)
Rumusan
Guru membuat rumusan tentang topik yang diajar.




Comments

Popular posts from this blog

PENGENALAN PENDIDIKAN AWAL KANAK-KANAK